



Nitrile Rubber Compound - Ash %: Below 5%
Price: 224.20 INR / Kilograms
(190.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
224.20 INR / Kilograms
Weight :
500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
40
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Ash % | Below 5% |
| Feature | High Quality |
| Part Type | COMPOUND |
| Rubber Type | NBR - NITRILE RUBBER |
| Tensile Strength | 11 Megapascals (MPa ) |
| Resistance level | High |
| Density | 1.35 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Usage & Applications | INDUSTRIAL RUBBER COMPOUND |
| Style | Plain |
| Thickness | Different Available Millimeter (mm) |
| Color | Black |
| Natural Rubber | Nitrile Rubber |
| Weight | 40 Kilograms (kg) |
| Water Absorption | BELOW 5% |
| Size | 40 |
| Material | NBR RUBBER |
| Product Type | Nitrile Rubber Compound |
| Hardness | 40 Shore A to 80 Shore A |
| Surface Finish | SMOOTH |
| Width | 300 Millimeter (mm) |
| Supply Ability | 50000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | 40 kg |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | Material Test Certificate, Hardness, Tensile, Elongation, Fuel Resistance, Oil Resistance, Low Temperature Resistance, Compression Set and etc. |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Shipping Type | actual |
| Returnable | No |
| Brand Name | Prime |
| Weight | 500.00 Kilogram |
| Moq | 100 |
| Packsize | 40 |
| Stock Quantity | 5000 |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Color | Black |
| Price | 190.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 100 Kilograms/Kilograms |
| Pkg Box Length | 30.00 cm |
| MRP | 224.20 INR |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Mop | 10 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Product Overview
Key Features
Hardness : 40 Shore A to 80 Shore A.
Tensile : 10 Mpa Minimum.
Elongation : 250% Minimum.
Specific Gravity : 1.35 or As per requirement.
Highly Resistance to oil and fuel.
Temperature Resistance up to 150C.
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
9
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABEFP4755G1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABEFP4755G1Z7
Surat, Gujarat
owner
Mr. Bharat Jalondhara
Members since
3 Years
Address
Plot No 57, Block No 402, Panchdev Industrial Society, Pipodara, Mangrol, Surat, Gujarat, 394110, India
Report incorrect details























