
Night Vision Cctv Camera
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | Black |
| Resolution | 720p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 3.6mm |
| IR LEDs | 12 |
| Power | 12V DC |
| Usage | Outdoor security surveillance, building monitoring, perimeter protection |
| Housing Material | Plastic |
| Operating Temperature | -20°C to +50°C |
| Weight | 1 kg |
| Dimensions | 150x100x80 mm |
| Features | Night Vision, High Resolution, Digital Zoom, Auto Tracking, Secure Surveillance, Reliable Monitoring |
Company Details
Established in the year 2011, we, SoftTech Solutions, are a reputed supplier and wholesaler of a comprehensive collection of CCTV Cameras, Surveillance Equipment, Paper Lamination Machine, Binding Machine, Money Counting Machine, Note Detector and Paper Shredder Machine. Available in a variety of sizes, colors, designs, models and specifications, we procure our products from reliable vendors of the industry. Our valuable clients located all over the nation widely appreciate our products for their attributes like reliable performance, low maintenance cost and easy installation. These cameras are an ideal selection to be installed in various establishments such as banks, hospitals, shopping malls, corporate offices and many other places. We even provide af
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Gourabh Bagla
Address
3A/114, Hazra Road, Kolkata, West Bengal, 700026, India
cctv camera in Kolkata
Report incorrect details


































