
Night Vision Cctv Camera By Galaxy Security Services
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 720p |
| IR Range | 20m |
| Housing Material | Metal |
| Power Supply | 12V DC |
| Dimensions | 100x50mm |
| Usage | Security surveillance in various locations, ensuring safety and monitoring activities. |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Compliance | IP66 |
| Features | Night vision, Vandal proof, Easy install, Long life, Precise ops |
Product Overview
Key Features
Driven by technical excellence, we are counted as the topmost supplier of excellent quality range of Night Vision CCTV Camera. The provided camera is extensively demanded for installing in various places to track activity of movements to ensure proper safety. Sourced from the authentic vendors of the market, this camera is rugged in design and provides clear visibility even at night. Available in various ranges and technical specifications, offered Night Vision CCTV Camera can be availed from us at marginal price.
Features:
-
Metal vandal proof
-
Easy installation
-
Longer working life
-
Precise operations under adverse working conditions
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GALAXY SECURITY SERVICES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from GALAXY SECURITY SERVICES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2005
GST NO
07CKWPS0987A1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07CKWPS0987A1ZM
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Udit Sharma
Address
I-59, Shop No-2, Karam Pura, Moti Nagar, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details







































