
Ms Plates By Kanak Steel India
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 6-50 mm |
| Width | 1000-3000 mm |
| Length | 2000-6000 mm |
| Surface Finish | Rolled |
| Standard | IS 2062 |
| Usage | General fabrication, construction, machinery components |
| Features | Durable plates, Corrosion resistant, Long lasting, Mild steel, Budget-friendly |
Product Overview
Key Features
We are a reputed name that is renowned in the industry for the manufacture, trade and the supply of a broad spectrum of MS Plates. These are made by making use of the finest technology and high quality mild steel obtained from trusted vendors and they are priced at budget-friendly rates in the marketplace. Moreover, our MS Plates are corrosion resistance, robust construction and provides long lasting service life to the customers.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KANAK STEEL INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from KANAK STEEL INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAHFK4294K1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAHFK4294K1ZU
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Dhawal P. Jain
Address
70-Jagruti Niwas, Jagruti Mataji Marg, 2nd Floor, Room No. 22, Cavel 3rd X Lane, Ramwadi, Kalbadevi, Mumbai, Maharashtra, 400002, India
t plates in Mumbai
Report incorrect details


































