
Ms Plates By Loha Impex (P) Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 1-50 mm |
| Width | 1000-3000 mm |
| Length | 2000-6000 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Structural applications, fabrication, machinery components |
| Standards | IS 2062 |
| Features | High Strength, Durable, Corrosion Resistant, Versatile, Cost-Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Loha Impex (P) Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Iron & Steel in bulk from Loha Impex (P) Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2007
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Raja K. Narsinh
Address
S - 001, Sakar - VII, Nr. Nehru Bridge, Ashram Road, Ahmedabad, Gujarat, 380009, India
t plates in Ahmedabad
Report incorrect details










































