
Ms Pipes - Mild Steel, Various Dimensions | Versatile Applications, Domestic And International Demand
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Diameter Range | 10-100 mm |
| Wall Thickness Range | 1-10 mm |
| Length Range | 3-6 m |
| Surface Finish | Smooth |
| Standards | IS |
| Usage | Structural applications, piping systems, fencing, and general fabrication. |
| Features | High Strength, Durable, Versatile, Cost-effective, Corrosion Resistant |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Paripooranam Steel Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from Paripooranam Steel Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
1996
GST NO
33ABCPS6039C1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ABCPS6039C1ZX
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Sivaramakrishnan
Address
Old No. 36, New No.10, Jones Street, Parrys, Chennai, Tamil Nadu, 600001, India
ms pipe in Chennai
Report incorrect details







































