
Ms Pipes - Mild Steel, Tough And Ductile Material With Excellent Tensile Strength
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild steel |
| Diameter Range | 10-100 mm |
| Wall Thickness Range | 2-10 mm |
| Length Range | 6-12 m |
| Surface Finish | As-rolled |
| Standards | IS |
| Usage | Structural applications, fluid conveyance, and general fabrication. |
| Features | High strength, Ductile material, Versatile usage, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jas Pvc Pipes has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mild Steel Pipes & Tubes in bulk from Jas Pvc Pipes at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Manager
Mr Loganathan
Address
Plot No. 232, Power House Road, Kovilpalayam, Coimbatore, Tamil Nadu, 641107, India
ms pipe in Coimbatore
Report incorrect details

































