
Mild Steel Pipes - Versatile Applications For Industries | Cost-effective Solution, Full Range Available
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| OD Range | 15-100mm |
| Wall Thickness | 1-10mm |
| Length | 6000mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Standards | IS |
| Usage | Structural applications, fluid conveyance, industrial fabrication |
| Features | Durable, Cost-effective, Versatile, Reliable, Strong, Lightweight |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Padmavati Tube Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from Padmavati Tube Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company, Dealer
Employee Count
5
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAGPS8759Q1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGPS8759Q1ZG
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Raju Shah
Address
Plot No-22, Near Mohammed Ali Road, Bibijan Street, Nagdevi Street, Masjid, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
ms pipe in Mumbai
Report incorrect details

































