
Ms Pipes - Mild Steel, Versatile Applications In Industry | Compliant With Established Norms And Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Outer Diameter | 25-150 mm |
| Wall Thickness | 2-10 mm |
| Length | 6000 mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Standard | IS 1239 |
| Usage | Structural applications,piping systems,and industrial frameworks |
| Features | High Strength, Durable, Corrosion Resistant, Versatile, Cost-Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Laxmi Steel Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mild Steel Pipes & Tubes in bulk from Laxmi Steel Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Kantilal Jethmal Oswal
Address
160, Bhawani Peth, Opp. Tatiya Towers, Pune, Maharashtra, 411042, India
ms pipe in Pune
Report incorrect details


































