
Ms Pipes - Mild Steel Construction , Exceptional Finishing And High Tensile Strength
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 20-150 mm |
| Wall Thickness | 2-10 mm |
| Length | 6000 mm |
| Surface Finish | Black |
| Standard | IS 1239 |
| Usage | Structural applications, piping systems, and fencing |
| Features | High Strength, Durable, Versatile, Cost-effective, Reliable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EVEREST ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mild Steel Pipes & Tubes in bulk from EVEREST ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Kamlesh Choudhary
Address
Office NO 8, 2nd Floor Krishna Complex, Gandhi Road, Ahmedabad, Gujarat, 380001, India
ms pipe in Ahmedabad
Report incorrect details










































