
Ms Pipes - Mild Steel Material | Robust Build, Reliable Performance, Easy Installation, High Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| OD Range | 15-100mm |
| Wall Thickness | 2-10mm |
| Length | 6m |
| Surface Finish | Black |
| Standards | IS 1239 |
| Usage | Structural applications, piping systems, and general construction purposes. |
| Features | Durable, Reliable, Efficient, Easy Install |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bharat Metal Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mild Steel Pipes & Tubes in bulk from Bharat Metal Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Dinesh Bhilosha
Address
74, P.C. Bldg. Room No. 59, 1St Floor, 5th Kumbharwada, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
ms pipe in Mumbai
Report incorrect details









































