
Ms Pipe - Material: Mild Steel
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Section Shape | Other, Circular |
| Usage | Industrial |
| Application | Other, Construction, Structural, Industrial, Engineering, Water and Gas Conveyance |
| Connection | Welded or Threaded |
| End Protector | Other, Plain or Beveled |
| Shape | Round |
| Tolerance | Standard Tolerance as per IS:1239, IS:1161 |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Other, Black or Galvanized |
| Feature | Corrosion Resistant, High Strength, Durable |
| Product Type | Mild Steel Pipes |
| Thickness | 2mm to 10mm (Customizable) |
| Type | Other, ERW/Seamless |
| Technique | Other, ERW (Electric Resistance Welded) |
| Surface Treatment | Other, Black Painted, Varnished, Galvanized |
| Alloy or Not | Non-Alloy |
| Standard | Other, IS:1239, IS:1161, ASTM A53 |
| Grade | IS 1239, IS 3589, IS 1161 |
| Outer Diameter | 15mm to 300mm (Customizable) |
| Size | Customize |
| Length | 3m, 6m, 12m or as required |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09ACCPD2249J3ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09ACCPD2249J3ZO
Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr. Aditya Kumar Pal
Members since
10 Years
Address
G-100, Sector-9, Noida, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
ms pipe in Noida
Report incorrect details



























