
Ms Pipe
Price: 78.00 INR / Metric Ton
(78.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
78.00 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
500
In Stock
-500+
Product Specifications
| Connection Type | Threaded / Socket Weld / Butt Weld |
| Bend Radius | As per pipe diameter |
| Flexibility | Rigid |
| Coating Type | Pre-painted / Hot Dip Galvanized / Anti-Rust Coating |
| Diameter | As per specification |
| Sealing Type | Sleeve / Threaded |
| Yield Strength | 250 - 300 MPa |
| Thread Type | BSP / NPT |
| Color | Black / Grey |
| Tensile Strength | 350 - 400 MPa |
| Temperature Range | -10AdegC to +200AdegC |
| Tolerance | A+-0.5 mm |
| Product Type | Other, MS Pipe |
| Material | Mild Steel |
| Connection | Other, Welded / Seamless |
| Shape | Round |
| Standard | Other, IS 1239 / IS 3589 / ASTM A53 / ASTM A106 |
| Surface Treatment | Other, Galvanized / Painted / Black |
| Outer Diameter | 21.3 mm - 508 mm |
| Section Shape | Other, Cylindrical |
| Length | 6 Meter / 12 Meter / Custom |
| Thickness | 2 mm - 12 mm |
| Usage | Construction, Water & Gas Pipeline, Industrial Applications |
| Rated Pressure | Up to 25 bar |
| Material Grade | IS:1239 (A/B), IS:3589, ASTM A106 Gr.B |
| Application | other, Industrial, Structural, Furniture, Water & Gas Conveyance |
| Brand Name | Ms pipe |
| Color | Black / Grey |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Price | 78.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 0.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 500 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 2000 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 0.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Height | 0.00 cm |
| Currency | INR |
| Mop | 500 |
| MRP | 78.00 INR |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 500 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Mild Steel (MS) Pipe Specification:
Material: IS 1239 / ASTM A53, Mild Steel
Size Range: From inch to 24 inches nominal bore (NB)
Wall Thickness: Typically Schedule 40, Schedule 80, or as per requirement
Material: IS 1239 / ASTM A53, Mild Steel
Size Range: From inch to 24 inches nominal bore (NB)
Wall Thickness: Typically Schedule 40, Schedule 80, or as per requirement
Company Details
Fazal Industries is a notable supplier and trader of a huge gamut of durable and reliable butterfly valves, sluice valves, gate valves, mild steel flanges, non-return valves, etc. We take the utmost care to ensure that each product is of high quality for catering to the varied needs of different sectors. We have developed strong business links with reputed manufacturers to provide the best to the clients. We have been adhering to the high-quality measures to provide unmatched-quality products to the clients. Our strong and efficient products are sure to enhance the operational efficiency. Our group of professionals is highly professional and talented to meet the specific requirements of the clients.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27kjypk1997r
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27kjypk1997r
Thane, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Shoaib
Address
2nd Floor, 202, Salma Mahal Kismat Colony, Kismat Colony Road, Mumbra, Thane, Maharashtra, 400612, India
Report incorrect details
































