
Mobile Crane - Color: Orange
Price: 3000000.00 INR / Unit
(3000000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Max Lifting Capacity | 20ton |
| Boom Length | 11m |
| Engine Type | Diesel |
| Chassis | Heavy-duty |
| Weight | 11000kg |
| Tires | Off-road |
| Dimensions | 6x3m |
| Features | Heavy lifting, Fuel efficient, Easy operation, Durable design, High capacity, Safe operation, Mobile unit |
| Color | Orange |
| Crane Traveling Speed | 10 Km/s |
| Feature | Hydraulic Crane |
| Condition | New |
| Max Pressure of Hydraulic System | Yes |
| Working Presssure | High |
| Usage | Construction |
| Material | Metal |
| Size | Standard |
| Crane Type | Mobile |
| Application | Construction |
| Product Type | Mobile Crane |
| Length | 1000 Centimeter (cm) |
| Width | 10 Foot (ft) |
| Lifting Capacity | 10 Pound (lb) |
| Control Type | Cabin |
| Limit Switch | Yes |
| Emergency Stop | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD) |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 2-3 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As Per Industrial Standard |
| Main Domestic Market | Gujarat |
| Price | 3000000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Color | Orange |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | METRO ELEVATOR CO. PVT. LTD. |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Quality : Very Good
Type : Mobile Crane
Power Source : Fuel
Attribute : Heavy Duty
Country of Origin : India
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, METRO ELEVATOR CO. PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Cranes from METRO ELEVATOR CO. PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
29
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Managing Director
Mr. Pankaj Shah
Address
DOOR NO-407, RAJKAMAL PLAZA-B, SATTAR TALUKA SOCIETY, INCOME TAX, ASHRAM ROAD, Ahmedabad, Gujarat, 380014, India
mobile crane in Ahmedabad
Report incorrect details





























