
Automatic Mobile Cover Printing Machine - 610x900mm Print Size, Cmyk++w/cmyklclm Color, 360dpi-1440dpi Resolution, 1550mm X 1680mm X 620mm Dimensions, Epson Xp 600 Print Head, Automatic Operation, Weight 155kg
Price: 1106840.00 INR / Unit
(938000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1200000.00 INR / Piece
Weight :
150.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Mobile Cover Printing Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Weight (kg) | 155 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 8 Days |
| Packaging Details | Shipping Cost Will Depend on Location & VolumeCarton Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 70.00 cm |
| Weight | 150.00 Kilogram |
| Shipping Type | free |
| Max Quantity | 100 |
| Min Quantity | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 150.00 cm |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Packsize | 1 |
| MRP | 1200000.00 INR |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | XIS |
| Mop | 1 |
| Price | 938000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 130.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
PRINT SIZE - 610*900mm
PRINT COLOUR - CMYK++W/CMYKLcLm
PRINT RESOLUTION - 360dpi * 720dpi*1440dpi
PRINT HEIGHT - 0-130 mM
PRINTER DIMENSION - 1550mm*1680mm*620mm
PRINT HEAD NUMBER - EPSON XP 600(600)
PRINT MODE - WHITE AND THE COLOUR PRINT AT THE SAME TIME
PRINTING SOFTWARE - PHOTOPRINT
THE WORK ENVIRONMENT - TEMPERATURE 20-25 C HUMIDITY 15-20%
RATED VOLTAGE AC 220/110v 50-60hz
Company Details
Business Type
Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03CGRPB9361A1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03CGRPB9361A1ZN
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr Sanjeev Budhiraja
Members since
13 Years
Address
1284/58, Street Number 4, Guru Nanak Dev Nagar, Basti Jodhewal, Bal Singh Nagar, Ludhiana, Punjab, 141007, India
mobile cover printing machine in Ludhiana
Report incorrect details







































