
Mobile Compatible Batteries - High Performance, Long Lasting Power Solutions, Ideal For All Mobile Devices
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery type | Lithium-ion |
| Capacity | 1600mAh |
| Voltage | 3.7V |
| Dimensions | 50x35x10mm |
| Weight | 30g |
| Certifications | IS 16486, IEC 62133 |
| Warranty | 6 Months |
| Features | Long life, High capacity, Fast charging, Reliable power, Compatible models |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
These mobile batteries are extremely admirable by our customers for their high performance and long lasting nature. Furthermore, we provide these Mobile Batteries at very nominal rates.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A2Z Mobile has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Batteries in bulk from A2Z Mobile at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Patiala, Punjab
Proprietor
Mr. Harry
Address
Togha Kashmirian Colony, Near Ac Market, Patiala, Punjab, 147001, India
Report incorrect details

































