
Mobile Batteries - Compact Design, Quick Charge & Longer Working Life | High Performance Backup Power Source
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Mobile Battery |
| Chemistry | Li-ion |
| Capacity | 1200mAh |
| Voltage | 3.7V |
| Dimensions | 40x35x10 mm |
| Weight | 20g |
| Usage | Powering mobile phones, long trips |
| Features | Quick charge, Longer life, High performance, Compact design, Economical price |
Product Overview
Key Features
Fully
committed towards quality, our reliable organization is diligently engaged in
supplying a wide gamut of Mobile Batteries. The offered batteries are perfect replacement or a back-up battery for those long trips. Now it is easy to keep your mobile controlled and constantly prepared to use with these batteries. Owing to their compact design, these are highly demanded in the market. We are offering these Mobile Batteries at the economical rate.
Features:
- Quick charge
- Longer working life
- High performance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CDN Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from CDN Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AADPC8593P1Z3
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADPC8593P1Z3
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Chandan Naresh
Address
Shop No.- 4-5, IInd Floor, Regent Mall, Hardhiyan Singh Road, Karol Bagh, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details



































