
Mls Level Switch For High Temperature Application
Price: 6000.00 INR
(6000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Finish Type | Polished |
| Mechanical Life | >1,000,000 operations |
| Protection Level | IP68 |
| Circuit Type | SPST or SPDT |
| Rated Voltage | 230V AC |
| Number of Module | Single |
| Response Time | <1 second |
| Automation Grade | Automatic |
| Max. Current | 1A |
| Temperature Range | 0AdegC to 400AdegC |
| Product Type | MLS Level Switch for High Temperature application |
| Insulation Resistance | a%0Y=100 MI(c) at 500V DC |
| Contact Resistance | a%0$?100 mI(c) |
| Max. Voltage | 250V AC/DC |
| Operating Temperature | Up to 400AdegC |
| Stoke | Float travel as per model (typically 12 mm) |
| Weight | Approx. 500-800g (varies by model) |
| Mounting Type | Screwed (BSP/NPT), Flanged mounting options |
| Current Rating | 0.5A to 1A |
| No Of Poles | Single or double pole |
| Payment Terms | Cheque |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 2 - 3 Week |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Export Market(s) | Central America, Africa, Middle East, South America, Western Europe, Australia, Asia, Eastern Europe, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 6000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | NK Instruments Pvt. Ltd. |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 40 Pack/Packs |
| Returnable | No |
| Unit Type | Pack/Packs |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 405 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Dealer
Employee Count
50
Establishment
2006
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AACCN0320M1ZN
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACCN0320M1ZN
Thane, Maharashtra
Director
Mr. Nitin
Members since
18 Years
Address
501-504, 5th Floor, Raunak Arcade, Near THC Hospital, Gokhale Road, Naupada, Thane (W), Thane, Maharashtra, 400602, India
level switches in Thane
Report incorrect details








































