
Mixer Grinders - Premium Quality Stainless Steel, Multi-purpose For Smoothies, Purees, Chutneys, Batters And Sauces
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Mixer Grinder |
| Dominant Color | Gray |
| Power | 750W |
| Jars | 3 Stainless Steel |
| Speed Settings | 3 |
| Dimensions | 15x15x20 cm |
| Weight | 5 kg |
| Usage | Grinding spices, making batters, purees, and smoothies for Indian cooking |
| Features | Powerful Motor, Versatile Use, Easy Cleaning, Durable Jars, Efficient Grinding |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rashmi Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mixer Grinder in bulk from Rashmi Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
1972
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jamnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Himanshu V. Parekh
Address
Door No.I-9, New Super Market, Kalavad. Jamnagar, Gujarat, 361001, India
Report incorrect details




























