
Milk Pouch Packing Machine
Price: 306800.00 INR / Plant
(260000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 1200x800x1500mm |
| Power Consumption | 3kW |
| Weight | 200kg |
| Sealing Type | Centre Sealing |
| Voltage | 440V |
| Capacity | 500-1000 pouches per hour |
| Features | Easy Operation, Durable Design, High Efficiency, Cost-Effective, Precise Filling, Reliable Sealing, User-Friendly Interface |
| Color | Silver |
| Product Type | Milk Pouch Packing Machine |
| General Use | Industrial |
| Type | Dairy Milk Plant Machinery |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Semi Automatic |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Main Export Market(s) | Central America, Western Europe, North America, Middle East, Asia, Australia, South America, Eastern Europe, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 10 |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Color | Silver |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 260000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Plant/Plants |
| Product Unit | 1 Plant/Plants |
| Brand Name | Shreya Engineering Works |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
19
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AHXPP1355K1ZS
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHXPP1355K1ZS
Anand, Gujarat
Proprietor
Mr Paresh S. Prajapati
Members since
5 Years
Address
Zone: E-3, Shed No.: C1/309, Opp. Old Telephone Exchange, Vitthal Udyognagar, Anand, Gujarat, 388121, India
Report incorrect details































