
Milk Pouch Packing Machine - Gravity Flow Filling System, 40-50 Pouches/minute | Automatic, Pid Controlled Heating, Silver, 1700x800x1200mm, 300kg Weight
Price: 262500.00 INR / Unit
(250000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
365000.00 INR / Unit
Weight :
300.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Type | Packaging Line |
| Automatic Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Weight (kg) | 300.00 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 20-25 Days |
| Packaging Details | As per the industry standard. |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Dairy Farm Solutions |
| Color | Silver |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price | 250000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 80.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 170.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Weight | 300.00 Kilogram |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 5% |
| Price Type | fixed |
| MRP | 365000.00 INR |
| Pkg Box Height | 120.00 cm |
| Currency | INR |
| Max Quantity | 10 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Shipping Type | free |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Feeding head :Gravity flow filling system.
Production Speed :40-50 pouches per minute.
Machine Control system :Electrical Controls.
Machine Control system :Electrical Controls.
Packing ran :100 m l to 500ml.
Film Width :240mm/325mm.
Film Thickness :Up to 100 microns.
Film Material :Co-Extruded Virgin films.
Sealing System : PID controlled heating system.
Filling Accuracy : +/- 2ml.
Inner Core Dia.of Film Roll :70mm.
Outer Dia. of the film Roll :up to 350mm.
Pouch Style :Center sealed Pillow type.
Pouch Width :150mm/110mm.
Pouch Length :up to 190mm.
Compressed Air pressure :N/A.
Air consumption :N/A.
Power Consumption :1 KW/Hour.
Peak Power :3 kW.
Power requirement :Single Phase, 220 V, 50Hz.
Pouch Counter :Provided.
Date printing Device :Optional.
Machine Dimensions :1700(H) x 800(W) x 1200(Depth). (mm)
Company Details
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
25
Establishment
2007
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AACCH1918D1ZW
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AACCH1918D1ZW
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Sales Manager
Mr Mark Rufus
Address
Plot No- 4 /42, Site -4, Sahibabad Industrial Area, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201010, India
milk pouch packing machine in Ghaziabad
Report incorrect details
































