
Milk Pouch Packing Machine - 500 Milliliter Capacity, Stainless Steel Build | Automatic Operation, Digital Temperature Control, Cleaning System
Price: 236000.00 INR / Piece
(200000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
289000.00 INR / Piece
Weight :
350.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Type | Automatic |
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 500 Milliliter (mL) |
| Automatic Grade | Automatic |
| Weight (kg) | 350.00 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 2 Per Week |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Packaging Details | As per the industry standard. |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001:2008 |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 35.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | free |
| Price Type | fixed |
| Weight | 350.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 48.00 cm |
| Max Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | ARUMAND STEEL INDUSTRIES |
| MRP | 289000.00 INR |
| Mop | 1 |
| Color | Silver |
| Min Quantity | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Digital temperature control and digital counter.
The machine will run on piston dosing pump completely made up of stainless steel.
The machine will have all stainless steel covers.
The machine will be fitted with the system to clean all contact parts easily
WE will have a capacity to produce 40-50 pouches per minute.
Company Details
Arumand Steel Industries Pvt Ltd is leading brand of Dairy Machinery, dairy plant machinery manufacturers, small dairy equipment suppliers in Delhi, India with ability vertical and horizontal outfit.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AASCA5911D1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AASCA5911D1ZQ
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
M.D.
Mr Arvind Kumar
Members since
4 Years
Address
Plot No. 35, Shiv Vihar, Vikas Nagar, Uttam Nagar, New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details

























