
Milk Pasteurizer - Installation Type: Free Stand
Price: 500000.00 INR / Unit
(500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single/Three Phase |
| Machine Type | Pasteurizer |
| Color | Other, Silver/Grey (SS Finish) |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Heating Method | Electric/Steam Heating |
| Function Type | Mixing Other, Heating and Cooling |
| Speed Mode | Variable |
| Automation Grade | Automatic |
| Feeding System | Manual/Automatic |
| Operating Temperature | 65C to 95C Adjustable |
| Features | User-Friendly, Rust Proof, Low Maintenance |
| Noise Level | <70 dB |
| Product Type | Pasteurizer |
| General Use | Dairy Milk Pasteurization |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Batch/Continuous |
| Capacity | 100 LPH to 2000 LPH |
| Weight (kg) | 150-500 kg |
| Product Shape | Other, Vertical Cylindrical |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Free Stand |
| Voltage | 220-480 Volt (v) |
| Power | 3 kW to 15 kW (Based on capacity) |
| Dimension (L*W*H) | Customizable; Typical: 1200x900x1600 mm |
| Raw Material | Other, Milk |
| Feature | Other, Efficient Heating, Energy Saving, Stainless Steel Construction |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 20-30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Brand Name | NU-TECH DAIRY ENGINEERS PVT. LTD. |
| Color | Other, Silver/Grey (SS Finish) |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AABCN9471G1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AABCN9471G1ZB
Ambala Cantt, Haryana
Chief Executive Officer
Mr Gagan Malik
Members since
18 Years
Address
34, HSIIDC, Food Park, Saha, Ambala Cantt, Haryana, 134003, India
food processing plant in Ambala Cantt
Report incorrect details



































