
Lenze Evs9322-csv003 - Used Variable Speed Drive, Compact Design, High Performance Control For Industrial Automation Solutions
Price: 55000.00 INR / Piece
(55000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Cable Length | Configurable |
| Remote Control | Yes |
| Control Type | Vector Control, V/f Control |
| Load Capacity | Up to 7 Amps |
| Connectivity Type | Fieldbus, Ethernet |
| Weight | Approx. 4.2 kg |
| Speed Range | 0-3000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Drive Type | Frequency Inverter Drive |
| Sensor Type | Encoder (optional) |
| Processor Type | Integrated Microcontroller |
| Application | Industrial Drive Control, Motor Speed Regulation |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Compact design, multiple communication interfaces, high dynamic response, extensive diagnostic functions |
| Screen Size | Integrated LCD Display |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting Type | Wall/Panel Mount |
| Material | Industrial Electronics |
| Power | 2.2 kW |
| Temperature | -10 AdegC to +45 AdegC |
| Voltage | 3 x 400 V AC |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Eastern Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, North America, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE EVS9322-CSV003 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 55000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Brand Name | LENZE EVS9322-CSV003 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BUSPP5705J1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BUSPP5705J1Z5
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Imtiyazbhai Iqbalbhai Pariyani
Members since
6 Years
Address
Vadava Talavdi, Rathod Nivas, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details

































