
Lenze Evf8211-e - Used Condition | Versatile Speed Control Technology, Reliable Performance, Ideal For Automation Applications
Price: 29000.00 INR / Piece
(29000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Powder Coated |
| Connector Type | Terminal Block |
| Insulation Material | Plastic |
| Color | Grey |
| Mounting Type | DIN Rail/Panel Mount |
| Operating Temperature | -10AdegC to +45AdegC |
| Humidity % | 5-95% (Non-condensing) |
| Feature | Compact Design, Reliable Operation |
| Overheating Protection | YES |
| Efficiency | High |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Power Factor | > 0.95 |
| Product Type | Frequency Inverter |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 230 V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Analog/Digital |
| Dimension (L*W*H) | 180 x 80 x 150 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Phase | Three Phase |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Material | Metal & Plastic |
| No Of Poles | 3 |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Others, Paypal, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE EVF8211-E |
| Stock Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Price | 29000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | LENZE |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Grey |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
servo drive repair in Bhavnagar
Report incorrect details


















