
Ledger Blade - Standard Edition | Durable Design, Perfect For Professional Use
Price: 13 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000 Piece
Brand Name :
Standard
In Stock
Product Specifications
| Technique | Forged |
| Weight | Approx. 0.38 Kg |
| Pin | Other, Included, fits 48.3 mm tube |
| Features | Precision engineered, rust resistant, high durability, dimensionally accurate |
| Color | Silver, Yellow or as required |
| Constitute | other, Forged steel, single piece construction |
| Product Type | Other, Ledger Blade (Scaffolding Accessory) |
| Material | Other, Carbon Steel |
| Components | Other, Ledger Blade, Pin |
| Diameter | 48.3 mm |
| Width | 102 mm |
| Length | Standard/Custom as per requirement |
| Height | Fit for 48.3 mm tube |
| Thickness | 6 mm |
| Platform Loading Capacity | High, designed for scaffolding applications |
| Surface Treatment | Other, Hot Dip Galvanized / Zinc Plated / Painted |
| Application | Other, Used in cuplock scaffolding systems for connecting horizontal ledgers to vertical standards |
| Size | 48.3 mm (ID) x 102 mm (OD) |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
1980
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AACFV1120A1Z8
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AACFV1120A1Z8
Jalandhar, Punjab
Partner
Mr Himanshu Gupta
Members since
4 Years
Address
A-10, Focal Point, G. T. Road, Jalandhar, Punjab, 144012, India
ledger blade in Jalandhar
Report incorrect details


























