
Led Power Supply - 220-240v Ac, 12v Output Voltage | Overload & Short Circuit Protection, High Efficiency Above 82%, Class Ii Safety
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input voltage | 220-240V AC |
| Input frequency | 50/60Hz |
| Output voltage | 12V |
| Output current | 1.5A |
| Power factor | 0.5 |
| Efficiency | 82% |
| Dimensions | 131*45*25.4mm |
| Operating temperature | -10-45°C |
| Protection Class | II |
| Safety standards | EN 61347-1, EN61347-2-13, EN60598-1, EN60598-2-6 |
| Features | Overload protection, Short circuit protection, Overheat protection, SELV equivalent, High efficiency, Long lifespan, Compact design, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Features:
Independent installation
Over-load protection short circuit protection and over-heating protection
SELV equivalent
Protection class a
Accordance with new EMC
Specifications:
Input voltages: 220-240V AC
Input frequencies: 50/60Hz
Output voltage: 12V
Output current: 1.5A maximum
PF: a Y0.5
Efficiency: a Y82% (full load)
Protections: short circuit, over-load & -voltage protections
Safety class: Class a
Approval mark: CE mark
Safety standards: EN 61347-1, EN61347-2-13, EN60598-1, EN60598-2-6
EMC standards: EN55015, EN61000-3-2, EN61000-3-3, EN 61547
Life time: >30,000H
Ta: -10- 45a
Tc: 85a
Housing dimension: 131*45*25.4mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Foshan Core-Tech Electronics Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Power Supplies in bulk from Foshan Core-Tech Electronics Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Foshan, Guangdong
Name
Ms. Jenica Chen
Address
Floor 3 of Building H, Guangping International Trade & Industry Center, Pingzhou, Nanhai, Foshan, Guangdong, 528252, China
led power supply in Foshan
Report incorrect details






































