




Led Power Supply Aging Test Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Millimeter
In Stock
Product Specifications
| Application | LED Power Supply aging, burn-in and performance testing |
| Specimen Size | Suitable for standard LED power supplies |
| Measuring Range | 0-300V, 0-20A |
| Number of Specimens | Up to 12 |
| Equipment Type | LED Power Supply Aging Test Machine |
| Max Height | 1300 mm |
| Response Time | <2 sec |
| Gas Pressure | 0.4-0.8 MPa |
| Display Type | Digital LCD Display |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Accuracy | 7% |
| Temperature | Room Temp ~ 606C (adjustable) |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Features | Automatic timer, alarm system, multi-channel operation, programmable cycles |
| Test Range | 0-100% Aging capacity |
| Humidity | 20-85% RH |
| Operating Voltage | AC220V 0V, 50/60Hz |
| Resolution | 0.1V / 0.01A |
| Mounting Type | Floor-standing |
| Power Supply | AC 220V0V, 50/60Hz |
| Interface Type | RS232 / USB |
| Port Size | Standard 1/4 inch |
| Usage | Lab, Industrial |
| Capacity | Max load 12 sets per cycle |
| Machine Weight | 120 kg |
| Test Speed | 30 cycles/min (adjustable) |
| Test Width | 500 mm |
| Test Stroke | 250 mm |
| Control Mode | Programmable LCD Touchscreen |
| Supply Ability | 192-240 Per Month |
| Delivery Time | 20-25 Days |
Company Details
CPET has been focusing on the field of power electronic products burn-in testing for more than 10 years, and has served more than 4,000 customers in total. CPET intelligent burn-in test system is widely applied in consumer, industrial control, communication, military, aerospace and other fields have been successful cases, enjoys high visibility and reputation in the industry, is the industry model of intelligent manufacturing system service provider.
Business Type
Exporter
Employee Count
300
Establishment
2010
Working Days
Monday To Friday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Overseas Sales Manager
Mr. Cpet Sale
Members since
8 Years
Address
Building 1, No. 33, Patang Road, Loucun Community, Guangming District, Shenzhen, China XinHu Street,Guangming District, Shenzhen, Guangdong, 518106, China
burn in chamber in Shenzhen
Report incorrect details


































