
Led Plug Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Bulb |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Application | Commercial |
| Light color | Warm white |
| Input voltage | AC85-265V |
| Size | 35*35*120mm |
| Warranty | 2 years |
| Power | 5W |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Durable, Easy installation, Wide application, High brightness, Low heat generation |
Product Overview
Key Features
Item No.: TPL-PL-5W
Power:5W
LED Quantity:25 Pieces
Luminous Flux:18-21 Lm/Led
Input Voltage:AC85-265V
Dimension 35*35*120mm
Weight:73g
Lamp Holder:G24(E27,E26,G23)
Color Temperature: 2700K-7000K
Color of Light:Warm white, Pure White, Cool white
Beam Angle:120 degree
Working Temperature:-20A c~+40A c
Environment Humidity:95%
Lifespan: 50000hours
Certifications approval:CE, RoHS
Warranty: 2 years
Applications:
1. High class stores, shopping malls
2. Hotel, entertainment places, beauty parlor lighting
3. Meeting room, muti-fuction hall, exhibition hall
4. Fashionable dress and lighting
5. Salon, coffee house, living room lighting
6. Commercial theater, museum lighting
7. Apply to homes, shopping centers, display counters lighting and decoration
8. supermarket, restaurant, city bright project,etc.
Clients can avail this LED Plug Light at industry leading prices from us.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Tiger Lighting Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical / Lighting Products & Components in bulk from Tiger Lighting Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Distributor
Establishment
2006
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Ms. Sophia Du
Address
Song Yu Road No.142, Songgang Town, Bao'an Area, Shenzhen, Guangdong, 518105, China
led decorative light in Shenzhen
Report incorrect details


































