
Led Strip Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Strip Light |
| Color | White |
| Material | PVC |
| Application | Indoor/Outdoor |
| Light color | White |
| Input voltage | 12V |
| Size | 12mm |
| Warranty | 1 year |
| Power | 12W |
| Features | Flexible, Cuttable, Energy-saving, High luminance |
Product Overview
Key Features
1.Flexible, it can be bending freely and easy to fix on concave-convex surface, convenient installation
2.It can be cut on the scissors line for every 3 LEDs and connectable with suited accessory, also it can be customized
3.The advantages are high luminance efficiency,energy-saving,low heat,no glare,impact resistance, etc.
4.Lifei 50000H
Clients can avail this LED Strip Light at industry leading prices from us.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, King Lighting Technology Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical / Lighting Products & Components in bulk from King Lighting Technology Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mr. Luke Wu
Address
5th Floor, Building C, Chuangfu Science& Technology Park, Beihuan Rd., Shiyan Town, Bao'an, Shenzhen, Guangdong, 518108, China
led light strip in Shenzhen
Report incorrect details







































