
Led Panel Light - Ceramic, Round, White 3000k-6500k, Dimmable Flicker Free, Energy Efficient
Price: 560.00 INR / Piece
(500.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
40
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Light Color | White |
| Shape | Round |
| Color Temperature | 3000K (Warm White) aEUR" 6500K (Cool White) Kelvin (K) |
| Operating Temperature | -20AdegC to 50AdegC (designed for both warm and cool environments |
| Power Supply | Constant current driver (e.g., 12V DC, 24V DC, or 220V AC) |
| Product Type | LED Panel Light |
| Material | Ceramic |
| Power Factor | Electric |
| Application | Home |
| IP Rating | IP20 (Indoor) to IP65 (Waterproof, for outdoor models) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 150 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Moq | 40 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Mop | 40 |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Rudra Enterprises |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color Temperature | 3000K (Warm White) aEUR" 6500K (Cool White) Kelvin (K) |
| Light Color | White |
| Product Unit | 40 Piece/Pieces |
| GSTIN | 12% |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 200 |
| Color | White |
| Minimum Order Quantity | 40 |
| Minimum Ordered Packs | 40 |
Product Overview
Key Features
Energy Efficient
Slim Design
High Brightness
Uniform Lighting
Long Lifespan
Low Power Consumption
Flicker Free
Dimmable Option
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rudra Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from Rudra Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghazipur, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Jitendra Singh
Address
Saidpur, Main Road, Near Shiv Mandir, Ghazipur, Uttar Pradesh, 233304, India
led panel light in Ghazipur
Report incorrect details
























