
Led Street Light Casing - Color: Grey
Price: 950.00 INR / Piece
(950.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage & Applications | Led Street Light Casing |
| Color | Grey |
| Features | Waterproof (IP65+), corrosion-resistant, heat dissipation design |
| Product Type | Led Street Light Casing |
| Rated Power | 20W aEUR" 200W |
| Length | 500 mm aEUR" 1500 mm Millimeter (mm) |
| Voltage | 110V aEUR" 277V AC Volt (v) |
| Rated Current | 0.1A aEUR" 1A |
| Socket | Standard 60mm / 80mm (for pole fitting, depending on model) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | Rudra Enterprises |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 950.00 INR (Approx.) |
| Color | Grey |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Corrosion Proof
Heat Dissipation
UV Resistant
Robust Build
IP Rated
Lightweight Design
Shock Proof
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rudra Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical / Lighting Products & Components in bulk from Rudra Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghazipur, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Jitendra Singh
Address
Saidpur, Main Road, Near Shiv Mandir, Ghazipur, Uttar Pradesh, 233304, India
Report incorrect details
























