
Led Home Lighting - Dimmable Led Bulbs, Energy Efficient And Long-lasting Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single Phase |
| Product Type | LED Home Lighting |
| Material | Polycarbonate Housing |
| Color Code | White |
| Dimension (L*W*H) | 180mm x 120mm x 55mm |
| Weight | 300 grams |
| Application | Indoor Illumination |
| Properties | High Luminous Efficacy, Low Heat Output |
| Use | Domestic Residential Lighting |
| Power | 18W |
| Suitable For | Bedroom, Living Room, Kitchen, Hallway |
| Power Source | Electric, AC Supply |
| Voltage | 220-240V AC |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Display | No Display |
| Shape | Rectangular |
| Humidity Range | 10% - 90% RH (Non-Condensing) |
| Temperature Range | -10A C to 45A C |
| Function | General Lighting |
| Height | 55 mm |
| Treatment Type | UV Stabilized Housing |
| Automation Grade | Manual |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ABBAY TRADING GROUP, CO LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical Equipment in bulk from ABBAY TRADING GROUP, CO LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
HALAL,KOSHER,ISO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mersin, Icel
Sales Manager/Sales
Mr. Chris Jones
Address
Kurtulus Meydani Inonu Bulvari No. 70, Klas Plaza A Blok, Kat 13 D.24-26, Mersin, Icel, 33940, Turkey
led home lighting in Mersin
Report incorrect details










































