
Led Torch Light - Aluminum Alloy Casing, Compact Design, Ultra Bright 1000 Lumen Output, Water Resistant, Rechargeable Battery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single Phase |
| Product Type | LED Torch Light |
| Material | ABS Plastic |
| Color Code | Black |
| Dimension (L*W*H) | 185 x 60 x 45 mm |
| Weight | 250 grams |
| Application | Outdoor, Emergency, Security |
| Properties | Energy Efficient, Shockproof, Portable |
| Use | Illumination, Searching, Camping |
| Power | 3W |
| Suitable For | Home, Camping, Hiking, Industrial |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Voltage | 110-240V AC (charging) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Display | No Display |
| Shape | Cylindrical |
| Humidity Range | 10% - 85% RH |
| Temperature Range | -10A C to 45A C |
| Function | Handheld Flashlight |
| Height | 185 mm |
| Treatment Type | Corrosion Resistant |
| Automation Grade | Manual |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ABBAY TRADING GROUP, CO LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical Equipment in bulk from ABBAY TRADING GROUP, CO LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
HALAL,KOSHER,ISO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mersin, Icel
Sales Manager/Sales
Mr. Chris Jones
Address
Kurtulus Meydani Inonu Bulvari No. 70, Klas Plaza A Blok, Kat 13 D.24-26, Mersin, Icel, 33940, Turkey
led torch light in Mersin
Report incorrect details










































