
Led Gate Light Milky Square - 10w - Color Temperature: 6500k
Price: 985.60 INR / Number
(880.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Power | 10W |
| Material | Aluminum, polycarbonate |
| Dimensions | 15x15x25cm |
| Color Temperature | 6000K |
| Ingress Protection | IP65 |
| Lumens | 800lm |
| Warranty | 2 years |
| Features | Bright light, Energy efficient, Weatherproof, Easy install, Elegant design, Durable materials, Long lifespan |
| Current Rating | 0.06A |
| Control Type | Other, Manual Switch |
| Operating Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Efficiency (%) | a%0Y=85% |
| Response Time | Instant (a%0$?1s) |
| Beam | 120Adeg Wide Beam |
| Housing | UV Stabilized Polycarbonate |
| Color | Milky White |
| Power Supply | Electric, AC Powered |
| Shape | Square |
| Light Color | Cool White |
| Humidity % | a%0$?95% RH |
| Life Span | 25,000 hours |
| Product Type | LED Gate Light |
| Base | E27 |
| Power Factor | >0.9 |
| Input Voltage | AC 100-265V |
| Working Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Lamp Power | 10W |
| Application | Gate Pillar, Outdoor Lighting, Garden, Boundary Walls |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 180 mm x 180 mm x 260 mm |
| Weight | 650g |
| LED Type | High Brightness SMD LED |
| IP Rating | IP65 |
| Mop | 3 |
| Color | Milky White |
| Brand Name | GLO LED |
| Stock Quantity | 100 |
| GSTIN | 12% |
| Price Type | fixed |
| Color Temperature | 6500K |
| Product Unit | 3 Number |
| Packsize | 1 |
| Price | 880.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Unit Type | Number |
| Moq | 3 |
| Light Color | Cool White |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
Product Overview
Key Features
Company Details
GLO LED Pvt Ltd is manufacturer and supplier of LED lighting solutions, includes T5/T8 lights, down lights, surface panels, slim planes, street lights, PLC & PLL lights, flood lights, garden lights and other special purpose lights. The company has expertise to deliver the orders to wide range of industries. Our uniqueness is to customize the existing conventional lighting units to LEDs, thus reducing the replacement cost upto to 50%. Here is list of different sectors, we are providing our products: Showrooms, Supermarkets, Cinema and film studios Workshops, Godowns, Cold storages, Rice Mills, Factories Commercial Complexes, Convention halls IT Industries, Educational institutions, Offices Railway Stations, Buses, Trains, Metros Residences, Hotels, Shopping Malls, Hospitals Plastic Industries, Pharma industries, Poultry Hatcheries Townships, Parks, Stadiums
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAGCG6989F1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAGCG6989F1Z3
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Jitendra .
Members since
7 Years
Address
B No. - 5-5-35/121, Venkateswara Swamy Temple, Prasanth Nagar, Hyderabad, Telangana, 500072, India
gate lights in Hyderabad
Report incorrect details



























