
Led Flood Lights
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
Brand Name :
Micron
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 15x10x5 cm |
| Wattage | 50W |
| Lumens | 5000lm |
| Color temperature | 6500K |
| Ingress protection | IP65 |
| Warranty | 2 years |
| Features | Bright light, Energy saving, Long lifespan, Easy install, Durable design, Wide beam angle, Weatherproof |
| Payment Terms | Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | BOXES |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
LED Lights, undoubtedly remain as one of the top demanded products of the markets. It is certainly, because of their inevitable use to eliminate darkness, these products are necessary everywhere. To become a prominent part of this industry and contribute towards sufficing the large demands, we, Micron, commenced our business activities as a Manufacturer of LED lights. In a relatively very short amount of time, we have excelled in our job roles and ensured that whatever our customers avail from us is trustworthy and of unmatched quality. From our range of products, customers can procure LED Bulb, LED Tube Lights, LED Surface Lights, Led COB Lights and a lot more.Quality Assurance
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2017

























