
Led Flood Lights
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LED Flood |
| Dominant Color | Gray |
| Power Options | 10-100W |
| Luminous Flux | 1000-10000 lm |
| LED Quantity | 1 |
| Beam Angle | 120-160° |
| Ingress Protection | IP65 |
| Input Voltage | 85-265VAC |
| Size | 115x95x86 - 420x285x118 mm |
| Weight | 2.2-3.5 kg |
| Material | Aluminum, Glass |
| Color Temperature | >5000K |
| Usage | Outdoor area lighting, security, and landscape illumination |
| Features | High lumen, Energy saving, Long lifespan, IP65 rated, Easy install |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Chief Engineer
Mr. Shilp Patel
Address
312, Abhishree Building, Opp. Star India Bazaar, Satellite, Ahmedabad, Gujarat, 380015, India
Report incorrect details






























