
Led Flood Lights By Jayanta Lamp Industries Private Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED flood light |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Light color | White |
| Input voltage | 12V |
| Size | 10W |
| Warranty | 1 year |
| Power | 10W |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Durable, Easy installation, Low maintenance, Bright illumination, Wide beam angle, Weatherproof |
Product Overview
Key Features
With thorough research, we are engaged in manufacturing and supplying a qualitative range of Led Flood Lights. With the help of modern machinery and cutting-edge technology that is installed at our infrastructure facility, these lights are manufactured with perfection in adherence to the industry set norms and guidelines. To cater to the rising demands of customers, we offer Led Flood Lights suitable commercial and residential establishments.
Features:
- Excellent light performance
- Compact design and low power consumption
- Easy installation
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JAYANTA LAMP INDUSTRIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from JAYANTA LAMP INDUSTRIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
1984
GST NO
19AAACJ8332M1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAACJ8332M1Z6
Kolkata, West Bengal
Partner
Mr. Subrata Das
Address
T - 70, Teghoria, Post Office - Hatiara, Kolkata, West Bengal, 700059, India
Report incorrect details









































