
Led Flood Light
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LED Flood Light |
| Material | Aluminum Die Cast |
| Power Supply | Electric |
| Voltage | 220-240V |
| Rated Power | 50 Watt (available from 10W to 200W) |
| Application | Outdoor Lighting, Stadium, Garden, Area Lighting, Warehouse, Industrial |
| Input Voltage | 220-240V AC |
| IP Rating | IP66 |
| Rated Frequency | 50/60 Hz |
| Color | Cool White |
| Weight | Approx. 1.5-3 kg (varies by wattage) |
| Dimension (L*W*H) | 270 x 230 x 60 mm (may vary by model) |
| Power Consumption | Other, 50W (model dependent) |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2026
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09GHTPK3886A1ZS
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09GHTPK3886A1ZS
Soron, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Rinku Kumar
Members since
1 Years
Address
B No 0, Brahm Mandir Kalika Mandir Moh Badariya, Soron, Soron, Uttar Pradesh, 207403, India
Report incorrect details





























