
Led Flood Light - Aluminum, 10x8x8 Inches, Grey/black/white | 250w Power, Cool White Light Color, Ip66 Rated, Weighs 1.40kg, -10 To +50â°c
Price: 3835.00 INR / Piece
(3250.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
3835.00 INR / Piece
Weight :
5.60 Kilogram
1 Pack Contains :
4
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Grey, Black & White |
| Light Color | COOL WHITE |
| Product Type | LM 6 LED FLAMEPROOF LIGHT |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 230 Volt (V) |
| Working Temperature | -10 + 50 DEGREE Celsius (oC) |
| Lamp Power | 250 Watt (W) |
| Size | 10X8X8 |
| Dimension (L*W*H) | 10X8X8 Inch (in) |
| Weight | 1.40 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 3250.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 23.00 in |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Packsize | 4 |
| Color | Grey, Black & White |
| Pkg Box Breadth | 17.00 in |
| Shipping Type | order_percent |
| Weight | 5.60 Kilogram |
| Stock Quantity | 100 |
| Max Quantity | 400 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Light Color | COOL WHITE |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Min Quantity | 4 |
| MRP | 3835.00 INR |
| Brand Name | LMPIS |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 17.00 in |
| Price Type | slab_based |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Body Material : Aluminum
Input Voltage(V) : 230 Volt
Lighting Color: Cool White
Country Of Origin : Made in India
Power : 250 Watt
Minimum Order Quantity : 16 Pieces
Weight : 1.40 Kg/ Piece
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LM POWER & INDUSTRIAL SOLUTIONS PVT LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from LM POWER & INDUSTRIAL SOLUTIONS PVT LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAECL2236N1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAECL2236N1ZC
Delhi, Delhi
Director
Mr. Ravi Kumar
Address
3653, 1st Floor, Raja Park, Shakur Basti, Delhi, Delhi, 110034, India
Report incorrect details





















