
Led Flood Light Application: Multipoint Locking Mechanism For Casement Windows With Adjustable Roller Locking Points.a A
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Flood Light |
| Color | Grey |
| Material | Aluminum |
| Application | Sign Board Lighting |
| Input voltage | 230 VAC |
| Size | 257 x 185 x 162 mm |
| Warranty | 2-5 Years |
| Power | 30-200 W |
| Features | Lightweight, Perfect finish, Compact size, Power efficient, Long lifespan, Durable, High brightness, Energy saving |
Product Overview
Key Features
We are engrossed in manufacturing, exporting and supplying the finest grade assortment of LED Flood Light. This light is manufactured using quality checked electronic components with the proper assistance of a team of diligent professionals. Popularly installed at stadiums and street poles, this light is known for its bright and flicker free illumination with uniform intensity. This LED Flood Light can be purchased from us at pocket-friendly prices within stipulated period of time.
Features:
- Lightweight
- Perfect finish
- Compact size
- Power efficient
LED FLOOD LIGHT
Floodlings are broad-beamed high-intensity arificial lights. They are often used to to illuminate outdoor playing fields while an outdoor dports event is being held during low-light condition. More focused kinds are often use as a stage lighting instrument in live performances such as concerts and plays. Indoor flood lights show floods indoors, as opposed to outdoor floodlights that only show floods outside.
GENERAL CHARACTERISTICS
| Rated Avg Life | 160000 Hrs |
| Main Appication | Sign Board Lighting Lighting &Area linghting |
| Dimming Function | On Request |
| Body Materials | ALUMINIUM LM6 |
| Finish Colour Availability | Grey, Royal Blue & Customizable |
| Warranty | 2-5 Years |
| Mounting Method | Bracket or c-clamp |
| Size | 257 x 185 x 162 mm; 410 x 238 x 155 mm;315 x 238 x 195mm; 430 x 238 x 195mm; |
| Temperature Class | T6 |
| IP Standard | IP65 |
| Total Weight | 2-7.5 kg approx |
| Athd. | Class C |
| Certification / Report | LM70/LM80/Photo Bio. Test / Vibration Test |
| Actual Tested Report | Actual Operating test Report for 63,000 Hrs |
| Identification Method | Unique Serial No. Printed on each lamp |
OPTICS CHARACTERISTICS
| Optics Type | Glass lens |
| Moc of optics | Borosilicate Glass |
| Optics Effciency | 94% |
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| WATTS | 30W | 45 W | 60 W | 75 W | 100 W | 120 W | 150 W | 200 W |
| Forword voltage (vdc) | 37.6 | 38.4 | 36.4 | 37 | 38.3 | 54 | 54 | 38.3 |
| Typ.Forword Current (mA) | 700 | 1050 | 1450 | 1850 | 2450 | 1950 | 2560 | 4900 |
| Ignition Time (sec) | 0.2 | 0.2 | 0.2 | 0.2 | 0.2 | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
| Drive Brand | MEANWELL | MEANWELL | MEANWELL | MEANWELL | MEANWELL | MEANWELL | MEANWELL | MEANWELL |
| Input Voltage (vac) | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 |
| Drive PF Value | >0.967 | >0.967 | >0.967 | >0.967 | >0.967 | >0.967 | >0.967 | >0.967 |
| Drive Effciency (%) | >86% | >90% | >90% | >90% | >90% | >90% | >90% | >90% |
| Nominal Fequency (Hz) | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Light characteristics
| WATTS | 30 W | 45 W | 60 W | 75 W | 100 W | 120 W | 150 W | 200 W |
| LED Type / No of LED Lamp (Nos) | COB/Single | COB/Single | COB/Single | COB/Single | COB/Single | COB/Single | COB/Single | COB/Single |
| Color / Clour rendering index | CCT 6500K/ RA 70/80 | CCT 6500K/ RA 70/80 | CCT 6500K/ RA 70/80 | CCT 6500K/ RA 70/80 | CCT 6500K/ RA 70/80 | CCT 6500K/ RA 70/80 | CCT 6500K/ RA 70/80 | CCT 6500K/ RA 70/80 |
| Luminous Flux (LM) | 2814-3497 | 4311-5319 | 6317-7275 | 7692-9826 | 12469 | 11426-15000 | 17974-19500 | 24938 |
| Luminous Effciency (LM/W) | 106-133 | 112-132 | 120-133 | 112-144 | 133 | 104-138 | 129-139 | 133 |
| Lumens Depreciation (50000 Hrs) (%) | 10-12 | 10-12 | 10-12 | 10-12 | 10-12 | 10-12 | 10-12 | 10-12 |
| Beam Angle () | Asymmetrical& symmetrical | Asymmetrical& symmetrical | Asymmetrical& symmetrical | Asymmetrical& symmetrical | Asymmetrical& symmetrical | Asymmetrical& symmetrical | Asymmetrical& symmetrical | Asymmetrical& symmetrical |
| SP RATIO | 2.25 | 2.25 | 2.25 | 2.25 | 2.25 | 2.25 | 2.25 | 2.25 |
| MAC ADAM ELIP STAGE | Step 3 | Step 3 | Step 3 | Step 3 | Step 3 | Step 3 | Step 3 | Step 3 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EMINENT LIGHTING COMPANY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get LED Products from EMINENT LIGHTING COMPANY at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2010
GST NO
27BFFPK8703R1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BFFPK8703R1ZS
Panvel, Maharashtra
CEO
Mr. Jobin Kuriakose
Address
2nd Floor, Plot No:71, Road No:2, CIDCO Industrial Estate, Sector 1, S, New Panvel, Raigad(Dist), Panvel, Maharashtra, 410206, India
Report incorrect details






































