
Led Flood Light - High Intensity Illuminator | Long Lasting Performance, Ideal For Low Light Conditions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| LED type | SMD |
| Power | 100W |
| Lumens | 10000lm |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 50x30x10cm |
| Ingress protection | IP65 |
| Warranty | 2 years |
| Features | High intensity, Long lasting, Wide beam, Energy efficient, Durable design, Easy install, Low maintenance |
| Product Type | LED Flood Light |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
High intensity
Beneficial in low light conditions
Long lasting
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from JAI MARUTHI ENERGIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
2007
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. M. Karthikeyan
Address
Plot No. C-295, Cheranmanagar, Vilankurichi Road, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
Report incorrect details

































