
Led Flood Light - Aluminum, 115x85x100mm, Gray | Durable, Easy Installation, Energy Efficient, Long Lifespan, Versatile, 120â° Beam Angle, 10w
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED flood light |
| Color | Gray |
| Material | Aluminum |
| Application | Outdoor |
| Light color | White |
| Input voltage | AC100V---265V |
| Size | 115 * 85 * 100mm |
| Warranty | 1 year |
| Power | 10W |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Wide beam angle, Durable, Easy installation, Versatile |
Product Overview
Key Features
Power: 10W ( Other wattage avaliable )
Input voltage: AC100V---265V
Color temperature : 6000 - 6500 K
Lumen: 550 lm
CRI:>70
Beam angle: 120A
Size: 115 * 85 * 100mm
Warranty : 1 year and 2 years avaliable
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bintek Lighting Technology Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Outdoor Lighting in bulk from Bintek Lighting Technology Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Zhongshan, Guangdong
Name
Mr. Colin Xie
Address
No.191, Bo Ai 7 Road, Torch Development Zone, Zhongshan, Guangdong, 528400, China
Report incorrect details







































