
Led Examination Light - High Reliability, Long Lifespan, Superior Performance | Ideal For Hospital Use, Durable Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Light Source | LED |
| Color Temperature | 6000K |
| Power Consumption | 5W |
| Height | 1500mm |
| Base Diameter | 500mm |
| Arm Length | 750mm |
| Usage | Hospital examination, dermatology, dentistry, and other medical procedures requiring high-quality illumination |
| Material | Plastic, Metal |
| Weight | 5kg |
| Warranty | 1 year |
| Features | Bright light, Flexible arm, Mobile base, LED source, Long lifespan, Easy use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HOSPEDIA MEDICARE PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical, Diagnostic & Hospital Supplies in bulk from HOSPEDIA MEDICARE PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
60
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AABCO9329E1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AABCO9329E1ZH
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Aman Kapoor
Address
F 2634, Palam Vihar, Gurugram, Haryana, 122017, India
Report incorrect details



































