
Led Examination Light - High Lumens Brightness, Adjustable Arm For Easy Positioning, Energy Efficient Design
Price: 25600.00 INR
(25600.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Shape | Round Head |
| Material | Aluminium Alloy and Plastic |
| Color Code | White |
| Suitable For | Hospitals, Clinics, Diagnostic Centres |
| Function | Illumination for Medical and Clinical Examination |
| Automation Grade | Manual |
| Dimension (L*W*H) | Base Diameter: 260 mm; Height Adjustable up to 1600 mm |
| Product Type | LED Examination Light |
| Power | 9 Watt |
| Weight | Approx. 4.2 kg |
| Humidity Range | 0aEUR"95% RH |
| Frequency | 50 Hz |
| Treatment Type | General Medical Examination |
| Height | Up to 1600 mm (Adjustable) |
| Properties | Shadowless Light, Low Heat Emission, Flexible Arm |
| Temperature Range | 0AdegC to 50AdegC (Operating) |
| Use | Precise Illumination during Medical Examinations |
| Application | Medical Examinations, Clinical Use |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Power Source | Electric (Corded) |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Color Code | White |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 55 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Brand Name | Gentek |
| Price | 25600.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor
Employee Count
14
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AVZPV4248F1ZU
Certification
CE, ISO 13485, ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AVZPV4248F1ZU
Gurugram, Haryana
Director
Mr Rahul Verma
Members since
10 Years
Address
Plot no. 545, Street No. 8, Kadipur Industrial Area, Main Pataudi Road, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details










































