
Led Examination Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | -10A C to 50A C |
| Type | LED Examination Light |
| Equipment Materials | Stainless Steel, Plastic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Weight | Approx. 3 kg |
| Usage | Medical Examination, Clinical Use |
| Dimension (L*W*H) | Base Diameter: 250 mm, Height: 1750 mm |
| Core Components | LED Light, Flexible Arm, Control Switch |
| Feature | Shadowless, Flexible Arm, High Brightness, Energy Efficient |
| Power Source | Electric, AC Supply |
| Accuracy | High Precision Illumination |
| Voltage | 220V AC |
| Model No | EXAM-LED-01 |
| Automation Grade | Manual |
| Measurement Range | Focused Spot Size: 100 mm to 150 mm |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Card board packing |
| FOB Port | mumbai |
| Certifications | ISO Certified product |
| Main Domestic Market | All India |
| Delivery Time | 1 Week |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Sample Available | 1 |
| Main Export Market(s) | Western Europe |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LABCARE INSTRUMENTS & INTERNATIONAL SERVICES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Scientific Instruments from LABCARE INSTRUMENTS & INTERNATIONAL SERVICES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
45
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06DCLPA2906P1ZF
Certification
ISO 9001 : 2O15 CERTIFIED CO. CE CERTIFIED
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DCLPA2906P1ZF
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Abhishek Kaushal
Address
Plant No 18, Near Shiv Mandir, Behind B D Flour Mill, Pragati Vihar, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
hospital bed mattress in Ambala Cantt
Report incorrect details









































