
Led Emergency Sensing Lights
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Light |
| Color | White |
| Material | PC bulb body |
| Light color | White |
| Input voltage | AC220-240V |
| Size | 95mm x 110mm |
| Power | 2.5w |
| Features | Compact design, Elegant look, Fine finish, Automatic ON, Automatic OFF, Power fails, Dark place, Battery drain, Ni-Cad Batteries, Over Charging, Low voltages, Price lower |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per order. |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Carton Boxes Packaging. |
Product Overview
Key Features
Driven by innovation and technology, our
organization is engaged in manufacturing and supplying Led Emergency Lights. These lights are broadly used in banks, hotels, schools and offices in order to give an
attractive look to the interior. The offered lights are accurately designed by
our adroit professionals making use of the finest quality materials.
Also, the offered Led Emergency Lights are available with us in numerous
technical specifications.
Features:
- Compact
design - Elegant
look - Fine
finish
SmartEmergency LED Light:
This Emergency lightwillglow if the Power failsandonlywhen the place is Dark. This will saveunnecessary battery drain. It has a power back up to4 hours.
Product Features:-
Smart Emergency LED Light
1 Plug it & forget ita Don't take care it.
2AutomaticON and OFF.
3Glows if power fails, onlywhen the place is dark.
4Ni-Cad Batteriesfor increased life.
5 No need toChargethe battery.
6 Built inOver Charging cut off.
7Chargeseven atvery low voltages.
8 Price islower thanstandard Emergency Lights
Product Specification
led bulb parts housing
| Commodity | Sensing emergency led Light |
| Bulb power | 2.5w |
| Light source | Led |
| Led quantity | 5630 x 10 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Chip | SMD5630 |
| Material | PC bulb body |
| Cover | acrylic bulb cover |
| Base | B22 |
| Diameter | 95mm |
| Height | 110mm |
| Working temperature | - 40A C---+80A C |
| Beam angle | 180A |
| Color | White |
| Back up 4.5 Hours |
|
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ANNAI ELECTRONICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from ANNAI ELECTRONICS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. J. Joseph Jayaraj
Address
No. 2, Bathri Medu, 3rd Street, Kumananchavadi, Chennai, Tamil Nadu, 600056, India
led emergency lights in Chennai
Report incorrect details







































