
Led Emergency Light - Sheet Metal With Powder Coating, 450 Lumen Output, Automatic Power Switch, Wall Mountable With Detachable Cord
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Lamp | SMD High Lumen LED |
| Battery | 6x1.2V 4.5Ah |
| Lumen | 450 |
| Input | 1.8W |
| Output | 3.6W |
| Charging | 12 hours |
| Backup | 12 hours |
| Features | Portable, High lumen, Reliable, Long life, Wall mount, Easy use, Power backup, Robust, Warranty |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features :
LED based emergency light
high lumen output (450 lumen)
cabinet sheet metal with powder coating
three pin detachable power cord provided
diffused light output
input power 1. 8 w approx
charging current 0. 3 amps
output power 3. 6w
automatically switches on when the power shutdown
wall mounting facility provided
easy to carry
reliable robust product
12 months warranty.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AGNES ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Emergency & Safety Lights in bulk from AGNES ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
GST NO
33ABBPE3101E1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ABBPE3101E1ZR
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Edwin Philips Jeremiah
Address
No : 1/1, Arun Flats, Palleripattu, Ashok Nagar Ext, Avadi, Chennai, Tamil Nadu, 600071, India
led emergency lights in Chennai
Report incorrect details








































