
Led Bulb Lights - Aluminum Alloy, 3w Size, Silver Color | Low Voltage, Energy Saving, High Cri, Long Lifespan, Replace 30-40w Incandescent
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Bulb |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum alloy |
| Light color | White |
| Input voltage | 12-15V |
| Size | 3W |
| Power | 3W |
| Features | Energy saving, Long lifespan, Low voltage, High CRI, Replace Incandescent |
Product Overview
Key Features
a c 3W MR16 LED bulb.
a c Low voltage.
a c Replace 30~40W incandescent bulbs.
a c Heat sink material: aluminum alloy.
a c Beam angle: 10A , 38A , 45A .
a c Color temperature: 3,000-7,500K.
a c Input: 12-15V AC/DC.
a c Wattage: 3W.
a c Total lumen output: 300lm.
a c CRI: a Y80.
a c Lifespan: 50,000 hours.
a c Lamp holder: GU10.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Brilliant Lighting Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from Brilliant Lighting Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hong Kong, Hong Kong
Name
Mr. James Sung
Address
Rm 14, 8/F., Worldwide Industrial Centre, Shan Mei Street, Fotan, Shatin, NT, Hong Kong, Hong Kong, Hong Kong S.A.R.
led light bulb in Hong Kong
Report incorrect details






































