
Led Bulb Light - Aluminum + Pc, Ã60ãl110mm, Daylight White 4000-5000k, 6w, Ac 85-265v | Energy Saving, Long Life, Shockproof, High Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED bulb |
| Color | White |
| Material | Aluminum + PC |
| Application | Public areas |
| Light color | Daylight |
| Input voltage | AC 85-265V |
| Size | Ø60×L110mm |
| Power | 6W |
| Features | Energy saving, Long life, High efficiency, Direct connection, No UV/IR, Shockproof |
Product Overview
Key Features
Model Number:MBU6061
Watts:6W
Input Voltage:AC 85-265V
Input Frequency:50~60 Hz
Power Factor:>0.85
Lamp Base:E27/E26/B22
CCT(A K):DW:4000-5000K
Lumens :420lm
CRI:Rai 70i DWi
Material:Aluminum + PC
Dimension:I 60A L110mm
Featuresi
1.Very low energy consumption, saving of up to 80% energy than the traditional bulb
2. Extremely long life to 30,000 hours
3. Equipped with highly efficient high-power LEDs
4. Direct mains connection to main power
5. No UV, No IR
6. Shock and vibration-proof thanks to plastic and metal casing
Applicationi
They are particularly suited for public areas such as lobbies, corridors, museums, cosmetic counter, art galleries, display cabinet, stairwells, where the light is always on.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shenzhen Mary Lighting Photoelectricity Co.,Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from Shenzhen Mary Lighting Photoelectricity Co.,Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mr. Marilite Mary
Address
5th Fl., 9th Building, 3rd Tangtou Industrial Park, Tangtou Community, Shiyan Town, Bao'an District, Shenzhen, Guangdong, 518108, China
led light bulb in Shenzhen
Report incorrect details









































